м. Тернопіль
вул. Коперніка 3
52-69-78

Bitcoin -10 років від народження .

31 жовтня виповнюється рівно 10 років  найпершій і головній криптовалюті в світі — Bitcoin . У 2008 році Сатоши Накамото оприлюднив принцип роботи цифрового валютної мережі, яка повинна була стати альтернативою централізованої банківської системи. За час свого існування електронна монета пройшла шлях від «розваги для гіків» до потрапляння в топ-5 найбільших валют світу.  Саме у цей день кілька сотень ентузіастів і фахівців з криптографії, включених в закритий список e-mail розсилки (The Cryptography Mailing list) отримали лист, підписаний таким собі Сатоші Накамото (Satoshi Nakamoto). У ньому він повідомив, що працює над створенням нової електронної системи грошових розрахунків, в якій операції здійснюються безпосередньо між учасниками без залучення третьої довіреної сторони.

У листі містилося посилання на короткий текст (9 сторінок) доповіді під назвою Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System ( «біткоіни: Тимчасова електронна грошова система»), в якому в строгому академічному стилі, коротко, але ясно, зі схемами і формулами описувалася технологія нової грошової системи, названа автором біткоіни (Bitcoin). В одному з постів на форумі криптологів Сатоші Накамото повідомив, що почав працювати над концепцією біткоіну в 2007 році.

А 15 серпня 2008 року Патентне бюро США зареєструвало заявку на патент 20100042841 A1 під назвою Updating and Distributing Encryption Keys (Оновлення та поширення ключів шифрування), в якій описується криптографічний алгоритм, багато в чому схожий з принципами, на яких грунтується технологія Bitcoin.

Примітно, що в цій заявці використовується рідкісна фраза “computationally impractical to reverse”, яка зустрічається тільки в вищевказаному доповіді Сатоші Накамото.

18 серпня 2008 року, через три дні після подачі вищезгаданої патентної заявки, був зареєстрований домен bitcoin.org.

Цей домен був зареєстрований на сайті anonymousspeech.com, який дозволяє користувачам анонімно реєструвати доменні імена.

Згодом Сатоші Накамото стверджував, що викупив цей домен. Але, не повідомив, у кого.

 

Через 9 днів після оприлюднення доповіді Сатоші Накамото про біткоіни, 9 листопада 2008 року проект Bitcoin був зареєстрований на ресурсі SourceForge.net – сайті, орієнтованому на розробку і поширення програмного забезпечення з відкритим кодом (Open Source Software).

У своїй доповіді, який, до речі, був опублікований на вищезгаданому домені bitcoin.org, Накамото запропонував нову технологію децентралізованого обороту цифровий готівки, яка складалася з двох складових.   Одним з компонентів біткоіну став розроблений його творцем інноваційний блокчейн – розподілений реєстр, який складається з ланцюжка блоків фінансових транзакцій, в якій кожний наступний блок був криптографічно пов’язаний з попереднім. Тому, будь-яка правка вже внесеної інформації про транзакції була неможлива. Цим досягалася незмінність всіх транзакцій в реєстрі і його захищеність від спроб крадіжки або подвійного використання грошей.

Другий компонент був криптографічний алгоритм Майнінг ( «видобутк») біткоіну, який визначав механізм винагороди учасників мережі за те, щоб вони виділяли достатньо ресурсів (обчислювальної потужності і елетроенергіі) для підтримки працездатності блокчейна.

Але, більшість одержувачів листа з посиланням на доповідь Накамото поставилися до нього скептично, а деякі передплатники розсилки піддали критиці нову технологію. Одні писали, що електроенергія, необхідна для Майнінг біткоінів, обійдеться дорожче, ніж буде вартість нової криптовалюта. Інші вказували, що уряду жодної з провідних країн світу не дозволять біткоіну функціонувати в великих масштабах. Треті взагалі вважали, що ідея обороту грошей без участі довіреної посередника (банків) утопічна, оскільки раніше неодноразово робилися спроби її реалізації і всі вони були безуспішні.Також негативну роль зіграло те, що ніхто з одержувачів листа, не знав, хто такий Накамото.

Тут слід зауважити, що передплатниками закритою e-mail розсилки, в якій була оприлюднена доповідь Накамото, були членами спільноти шифропанков і криптологів. Вони надавали великого значення анонімності, але один одного більш-менш знали.У онлайнових спільнотах, як і в реальному світі, репутація кожного учасника залежить від ступеня його залученості в загальну діяльність. А до жовтня 2008 року ніхто нічого не чув про Сатоши Накамото – він раптово з’явився нізвідки.

Криптографи і шифропанки побачили досить «великих проектів» від малограмотних новачків, так що їх скептична реакція була передбачуваною.

Розуміючи, що мережеву технологію, яким є біткоіни, неможливо просунути без підтримки та участі спільноти, Накамото вдався до маркетингового прийому.

«Може, має сенс придбати трохи монет (біткоінів) на випадок, якщо проект буде успішним», – порадив він одному скептично налаштованому опоненту на форумі криптологів.

Ці слова виявилися пророчими!

Як би там не було, але розкрутку біткоін треба було з чогось починати і Накамото став першим його користувачем.

3 січня 2009 року Сатоши Накмото запустив написану ним же програму для Майнінг BTC.

Перший блок з 50 монетами BTC був здобутий в 18:15:05 за Гринвічем. Насправді перший блок мав №0 і отримав назву Genesis (зародження, виникнення).

Цілий тиждень Накамото тримав свій комп’ютер включеним і поодинці Майнив біткоіни, паралельно налагоджуючи комп’ютерну програму.

9 січня 2009 року Накмото публікує на сайті bitcoin.org перший реліз своєї програми Bitcoin Core version 0.1, за допомогою якої можна не тільки добувати біткоіни, але і здійснювати перекази між біткоіни-адресами в мережі (відправляти і отримувати монети).

Восени 2009 року при безпосередній участю Мартіна Малмі був запущений біткоін-форум, який привернув регулярних відвідувачів, які стали писати на ньому свої повідомлення.

Один з них, під ніком NewLibertyStandard висловив думку, що непогано б створити біржу, на котрому можна було б продавати і купувати біткоіни за фіатні гроші.

Марті Малмо жваво відгукнувся на цю ідею і відправив NewLibertyStandard 5050 Btc за які отримав на свій рахунок в PayPal $ 5,02. Таким чином відбулася перша угода з обміну біткоіни. Її курс був приблизно 1000 BTC за 1 долар.

Програміст з Флориди Ласло Ханеч (Laszlo Hanyecz), раніше прославився тим, що першим написав програму, яка дозволяла Майнити біткоіни за допомогою графічного процесора (GPU), який дозволяв на порядок підняти обчислювальну потужність.В результаті Ласло вдалося накопати  70 тис. BTC , які він вирішив витратити на щось матеріальне і попросив на форумі доставити йому дві піци, пообіцявши за них заплатити 10000 BTC  .Не відразу знайшлися бажаючі. Але, все ж, одна людина з Каліфорнії замовив за долари піцу з мережі піцерій Papa John’s, з тим, щоб її доставили Ласло. 22 травня 2010 року в двері будинку Ласло постукав кур’єр, який доставив йому піцу, за яку Ханеч фактично сплатив 10 000 біткоінів (за курсом на момент написання цієї статті – $ 62 млн).

Залишити коментар


Ваш коментар:

Ви повинні авторизуватись щоб додати коментар.