м. Тернопіль
вул. Коперніка 3
52-69-78

Анонс 32-нм чіпів AMD Trinity: з прицілом на мобільний сектор

Давно очікуваний анонс гібридних 32-нм процесорів AMD другого покоління відбувся. Чіпи Trinity змінюють на ринку 32-нм рішення Llano, пропонуючи ядра процесора Piledriver, поліпшену графіку з архітектурою VLIW4 (використовувалася в Radeon HD 6900) і новий блок UVD від прискорювачів Radeon 7000. Незважаючи на той же техпроцес, інженери компанії виконали чудову роботу, завдяки чому вдалося підвищити енергоефективність і продуктивність. Велика Частина деталей  вже була відома завдяки попередніми анонсів та  докладних чуток , але тепер перші 5 мобільних чіпів представлені офіційно.

Процесори Trinity, як і Llano, виробляються з дотриманням 32-нм норм техпроцесу на потужностях GlobalFoundries. Площа кристала досягає 246 кв. мм (проти 228 кв мм у Llano.), а число транзисторів – 1303 млн (проти 1450 млн у Llano). AMD знизила до 1,08 Вт енергоспоживання в режимі очікування, що повинно позитивно позначитися на часі автономної роботи ноутбуків.

Замість старих ядер з архітектурою K10 нові процесори отримали блоки процесора Bulldozer (точніше, друге покоління архітектури з ім’ям Piledriver). Серед нових наборів інструкцій підтримується FMA3 (його підтримка очікується в процесорах Intel Хасуелла 2013 року, цікаво, що в Bulldozer підтримується FMA4). Крім того, в Piledriver по відношенню до Bulldozer були піддані переробці блоки розподілу команд, передбачення розгалужень і попередньої вибірки, а також збільшено кількість виконуваних за такт команд. Помітно покращена та енергоефективність. З метою економії площі кристала в Trinity, як і в Llano, немає кеш-пам’яті L3. Зате присутня технологія автоматичного розгону Turbo Core третього покоління.

У графічному відношенні Trinity покладається на перевірену архітектуру VLIW4, що лежить в основі карт Radeon 6900, замість більш сучасною Графічне ядро ​​Далі в прискорювачах AMD Southern Islands. У порівнянні з графікою Llano покращена продуктивність приблизно в 1,5 рази в чіпах з порівнянним енергоспоживанням. Звичайно, від вбудованого GPU все ж не варто чекати чудес, але володар Trinity зможе з прийнятною частотою кадрів запускати майже всі сучасні ігри з тими чи іншими настройками якості. Не варто забувати і про можливість сполучення з дискретною графікою AMD.

Крім поліпшеної графіки і абсолютно нової архітектури процесора, переробці піддалися і блоки UVD для апаратного декодування відео, які взяті від Radeon 7000. Trinity отримали здатність прискорювати декодування двох HD-відеопотоків, стали підтримувати Blu-ray 3D (MVC) і MPEG-4 DivX. Доступна можливість виведення на три екрани одночасно.

Поки компанія представила мобільні чіпи з енергоспоживанням 17, 25 і 35 Вт, але потім обіцяні та настільні чипи з TDP 65 Вт і 100 Вт, в залежності від моделі. Всі представлені мобільні продукти відрізняються досить сильно. 35-Вт моделі представлені:

– флагманом А10-4600 з двома модулями Piledriver (4 ядра), що працюють на частоті 2,3 ГГц (до 3,2 ГГц в режимі Turbo Core) та оснащеними 4 Мбайт кеш-пам’яті L2, графікою Radeon HD 7660G з 384 потоковими процесорами з частотою 497 МГц (до 686 МГц в режимі Turbo Core);

– середньої моделлю A8-4500M з двома модулями Piledriver (4 ядра), що працюють на частоті 2,1 ГГц (до 2,8 ГГц в режимі Turbo Core) та оснащеними 4 Мбайт кеш-пам’яті L2, графікою Radeon HD 7640G з 256 потоковими процесорами з частотою 497 МГц (до 655 МГц в режимі Turbo Core);

– і рішенням початкового рівня A6-4400м лише з одним модулем Piledriver (2 ядра), що працює на частоті 2,7 ГГц (до 3,2 ГГц в режимі Turbo Core) і оснащеним 1 Мбайт кеш-пам’яті L2, а також удвічі урізаною графікою Radeon HD 7520G з 192 потоковими процесорами з частотою 497 МГц (до 686 МГц в режимі Turbo Core).

Чіпи для тонких ноутбуків (в термінології Intel – ультрабуков) поділяються на два дуже цікавих рішення:

25-Вт флагманський чіп A10-4655M з 4 ядрами @ 2 ГГц (2,8 – в режимі Turbo), 4 Мбайт кеш-пам’яті, графікою Radeon HD 7620G (384 потокових процесорів з номінальною частотою до 360 МГц і частотою Turbo – 424 МГц);

17-Вт модель A6-4455M з 2 ядрами @ 2,1 ГГц (2,6 – в режимі Turbo), 2 Мбайт кеш-пам’яті, графікою Radeon HD 7500G (256 потокових процесорів з номінальною частотою до 327 МГц і частотою Turbo – до 424 МГц).

До останнього часу в AMD в числі гібридних процесорів з енергоспоживанням до 20 Вт були лише чіпи платформи Brazos, оснащені досить посередньої графікою і сильно спрощеними ядрами Bobcat. Тепер компанія збирається позмагатися з Intel у випуску тонких, але при цьому досить потужних і привабливих за ціною ноутбуків. При цьому, як обіцяє AMD, продуктивність 17-Вт A6-4455M знаходиться приблизно на рівні з 35-Вт Llano, тобто ефективність зросла приблизно вдвічі:

Перевагою чіпів Trinity є те, що їх інтегрована графіка може працювати у зв’язці з дискретними прискорювачами AMD. Підтримуються наступні комбінації з прискорювачами Radeon HD 7000M початкового рівня:

Змінила компанія і логотипи своїх продуктів, про що ще раніше ходили чутки. Замість червоних вони стали сріблястими, з’явилися варіанти наклейок для відмінності тонких, стильних або потужних ноутбуків.

Наступна таблиця дає певне уявлення про те, як компанія позиціонує свої мобільні чіпи проти рішень Intel. Нові процесори A10 знаходяться між лінійками Core-i5 і i7 Основні і повинні лягти в основу ноутбуків вартістю менше $ 700. Решта рішення будуть використовуватися в більш дешевих мобільних системах.

В цілому, AMD виконала відмінну роботу. Хотілося б сподіватися, що цього разу завдяки налагодженню 32-нм техпроцесу компанії вдасться швидко налагодити масові поставки чіпів і уникнути дефіциту. Перші тонкі ноутбуки на базі чіпів Trinity вже анонсовані. Залишилося дочекатися їх в роздробі.

Лишилось лише дочекатись реальних тестів,  і робити висновки чи не буде Trinity мильною бульбашкою як Bulldozer, та чи лишився у Amd “порох” у арсеналі рішень.

Залишити коментар


Ваш коментар:

Ви повинні авторизуватись щоб додати коментар.