м. Тернопіль
вул. Коперніка 3
52-69-78

VIA- останій з могікан.

 

      Останній чіпсет від компанії VIA я бачив настільки давно, що повідомлення про те, що вона таки офіційно йде із цього ринку, викликає в мене вже не стільки жаль (про що жаліти – уже відвик), скільки ностальгію. Для кожного з нинішніх 25-30 літніх ай-тішників , назва компанії є чимсь близьким і рідним. Повертаючись у ті часи, коли трава була зеленіша , а AMD з Intel вели реально розпачливу битву. Зовсім не те, що сьогоднішнє нудне «мочилово», коли Core 2 раз за разом ліниво укладає на лопатки Phenom. Багато хто ще добре пам’ятають, незважаючи на всі минулі роки, такий чіпсет всіх часів і народів, як VIA MVP3. А як можна забути восьме чудо світлаформозовські материнські плати Lucky Star, з немудрою назвою – MVP3? Крутіше були тільки плати з веселою маркою Tomato. Хіба можливі зараз такі милі витівки, як у ті часи, коли приходили цілі партії материнських плат, де замість чіпів кеша L2 стояли пластикові муляжі? Важко уявити собі, як сьогодні хитрий китаєць засовує шматок пластику в те місце в Core 2 Quad, де повинні перебувати 12 мегабайта кеша.

 

VIA Apollo Pro 133 – зоряна година VIA. Не в останню чергу завдяки цій робочій конячці Pentium зміг виграти в K6-3D, а АMD саме  завдяки VIA KT133 під  Socket A Athlon, Duron,Sempron  зміг не злити остаточно. 133-я серія чипсетів VIA, стала, мабуть, дійсно найгучнішим і масовим їхнім продуктом. 266-я серія – Apollo Pro 266, KT266 – уже сприймалося зовсім не так. Ішов час, Intel безупинно нарощувала привабливість своїх чіпсетів, планомірно перекриваючи кисень конкурентам, так що на момент розквіту Pentium 4 чіпсетів від VIA уже ніхто сильно не чекав, хоча з ними ще рахувалися. Пікантності ситуації додавали спроби Intel зіпсувати настрій колегам по бізнесі, коли компанія всіляко намагалася відмовити в ліцензії на 800-Мгц системну шину VIA і SIS. Продовження цих ігор ми зараз маємо задоволення спостерігати вже у відношенні NVIDIA. У результаті позиції Intel, отакою лебединою піснею VIA став випуск наборів логіки винятково під процесори AMD, де вона знову, як і в часи KT133, дійсно стала для AMD надійною опорою – процесори Athlon досить сильно залежали від KT400, KT600, KT800, KT880, K8T800, і аж до K8T890. Потім VIA остаточно здулася – першим серйозним дзвінком стала її нездатність забезпечити підтримку двоядерність Athlon X2 в K8T890.

 

Благо, що на той час уже зміцнів чіпсетний напрямок в AMD, та й NVIDIA помітно підняла рівень своїх nForce. До речі, про NVIDIA. Адже відхід VIA змушує в першу чергу згадати саме цю компанію. Як і VIA у свій час, NVIDIA відрізали від доступу до останньої системної шини Intel, а її останні чіпсети під AMD не такі вже й гарні, якщо порівнювати їх з останніми продуктами самої AMD. У цьому руслі чутки про те, що NVIDIA може піти слідом за VIA і SIS, виглядають цілком правдоподібними. На жаль, комп’ютерний ринок уже не той, що раніше. Останні років десять, ми спостерігаємо стійке зникання ринку безлічі марок, що мають славну історію: 3dfx, VIA, Maxtor, SIS, Matrox… Список довгий. А на зміну цим іменам не приходять хоча б якісь серйозні гравці. Максимум, що ми бачимо, це те як  виростають немов гриби після дощу все нові й нові компанії, які відбирають, наприклад, чіпи пам’яті Samsung, здатні працювати на підвищеній частоті й обклеюють модуль, що вийшов, пафосними радіаторами, котрі модно виглядають, і заявляють  себе ледь не піонерами ринку DRAM. Або беруть Samsung’овску LCD- матрицю, та обклеюють її з боків пластиком, щоб вийшов монітор, і заявляють про себе, як про провідного виробника моніторів… І так далі, практично у всіх областях.

 

    Сьогодні ми маємо досить обмежену кількість великих компаній, що вкладають мільярди доларів в R&D, і неймовірну кількість дріб’язку, які паразитують на цих гігантах. Маркетинг останнім часом став важатися ледь чи не важливішим, ніж діяльність розробників. Можливо, звичайно, піпл і хаває, але, коли ти бачиш відхід ще одного з піонерів ринку, і оглядаєшся назад…

 

за матеріалами преси.

 

 

 

 

Коментар (1)


Один коментар у “VIA- останій з могікан.”

  1. Demenok  | 

    Отличная статья, спасибо!

Ваш коментар:

Ви повинні авторизуватись щоб додати коментар.